STREFA ERGONOMICZNA 2 Zapobiegaj bólom nadgarstków
Kochamy technologie używamy rożnego rodzaju urządzeń godzinami w pracy, w domu, czy w drodze. Nasze dłonie i nadgarstki pracują nieprzerwanie. Co sprawia że w dzisiejszych czasach potrzbujemy dbac o nie bardziej - zwłaszcza nadgarstki, gdzie skręty, uszczypnięcia i ucisk mogą powodować dyskomfort, a w przyszłości prowadzić do poważnych schorzeń. Oprócz używania zewnętrznej klawiatury do laptopa, stosowanie podkładek przed klawiaturę pozwala unieść nadgarstki zapewniając kąt 0° między dłonią, a przedramieniem i pomaga eliminować bolesne punkty uciskowe, łagodzić ból i dyskomfort oraz zapobiegać potencjalnym urazom. Dlatego dowiedz się jak trzymać ręce na klawiaturze.
Proponowane rozwiązania ergonomiczne
Ergonomiczne podkładki pod mysz i przed klawiaturę
- Podkładki pod nadgarstek doskonale współpracują z myszką oraz klawiaturą, dzięki czemu łagodzą i wspierają nadgarstki.
- Zdejmują część napięcia i pomagają zapobiegać odczuwanemu dyskomfortowi i długotrwałym urazom (np. zespół cieśni nadgarstka).

Dobre praktyki
Zmniejszaj ucisk i zapewniaj wsparcie nadgarstkom poprzez trzymanie ich w pozycji idealnej dla Ciebie i Twojego stanowiska pracy. Zapewnij odpowiednie podparcie nadgarstkom używaj myszki oraz klawiatury ergonimiczne:
- między klawiaturą a krawędzią stołu powinno być przynajmniej 10 cm wolnego miejsca na swobodne ułożenie dłoni
- ręce podczas pisania na klawiaturze powinny być swobodne.
- nie opieraj nadgarstków o krawędź biurka
- przedramiona należy trzymać możliwie równolegle do podłogi, łokcie pod kątem 90-105°, a dłonie na wysokości lub nieco poniżej poziomu łokci
- fotel powinien być wyposażony w podpórki przedramion
- z możliwością regulacji zarówno ich wysokości, jak i odległości od siedziska.
Zapoznaj się również ze strefą ergonomiczną 3 czyli jak ustawić monitor względem okna.
4 STREFY ERGONOMICZNE
Strefa 1
Wielogodzinne siedzenie na krześle bez odpowiedniego wsparcia dla nóg i pleców może doprowadzić do osłabienia krążenia, być przyczyną bólu pleców oraz zmęczenia.
Strefa 2
Pisanie na klawiaturze i używanie myszy przez średnio 8 godzin dziennie bez odpowiedniego wsparcia może powodować napięcie nerwu pośrodkowego, co prowadzi do zespołu cieśni nadgarstka.
Strefa 3
Konieczność wychylania się ze stanowiska pracy i przybierania wymuszonych pozycji stanowi duże obciążenie dla układu szkieletowo-mięśniowego.
Strefa 4
Strefa czwarta obejmuje zagadnienia związane z organizacją otoczenia miejsca pracy, aspekty, które wpływają na naszą efektywność, samopoczucie oraz komfort w miejscu pracy.