STREFA ERGONOMICZNA 3 Zapobiegaj bólom karku i szyi
Pochylanie się do przodu, skręcanie szyi czy poruszanie głową w górę i w dół spoglądając na dokumenty leżące na biurku i ekran monitora mogą powodować napięcie w obrębie karku, szyi i pleców. Taka sytuacja jest najczęściej spowodowana nieprawidłowym ustawieniem monitora lub częstym korzystaniem z dokumentów leżących na blacie biurka. Aby uzyskać prawidłową postawę dowiedz się jake ustawienie monitora względem oczu będzie korzystne. Upewnij się, że twój wzrok jest w linii z górna krawędzią monitora, takie ustawienie pomaga do zredukowania napięcia w obrębie ramion i karku

Egonomiczne ustawienie monitora - proponowane rozwiązania
Podstawy pod laptopa i ramiona na monitory
- Podstawy pod laptop pomogą zredukować napięcia w obrębie ramion, karku i oczu, dzięki umieszczeniu monitora lub laptopa na wysokości wzroku i pod odpowiednim kątem
- Umożliwiają wygospodarowanie dodatkowej powierzchni na biurku oraz umieszczenie ekranu na odpowiedniej wysokości.

Dobre praktyki, czyli jak prawidłowo ustawić monitor
- Ustaw swój monitor oraz dokumenty pod odpowiednim kątem.
- Wysokość blatu pod monitor, blatu pod klawiaturę oraz wysokość siedziska powinny być tak skonfigurowane, by podczas pisania na klawiaturze pozwalały patrzeć na monitor z odległości 40-75 cm, pod kątem 20–50 stopni przy jednoczesnym zachowaniu przynajmniej kąta prostego między ramieniem a przedramieniem.
- Taka konfiguracja uchroni nas przed przyjmowaniem nienaturalnych, wymuszonych pozycji, minimalizuje obciążenie układu mięśniowo – szkieletowego oraz ogranicza mikrourazy związane z wykonywaniem tych samych, powtarzalnych ruchów (powstających przy pracy myszką i pisaniu na klawiaturze).
- Ważne jest aby płaszczyzna ekranu była prostopadła do twarzy.
- Ustawienie monitora powinno też wyeliminować odblask.
- Warto o tym pomyśleć już na etapie ustawiania biurka względem okna.Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna w odległości co najmniej jednego metra.
- Sprzęt, z którego korzystamy (drukarka, telefon, nagrywarka, płyty CD) powinien znajdować się w zasięgu ramion, tak, by nie było konieczności podnoszenia rąk powyżej barków.
Przejdź do strefy 4 i dowiedz się jak ważna jest organizacja stanowiska pracy w pozycji siedzącej.
4 STREFY ERGONOMICZNE
Strefa 1
Wielogodzinne siedzenie na krześle bez odpowiedniego wsparcia dla nóg i pleców może doprowadzić do osłabienia krążenia, być przyczyną bólu pleców oraz zmęczenia.
Strefa 2
Pisanie na klawiaturze i używanie myszy przez średnio 8 godzin dziennie bez odpowiedniego wsparcia może powodować napięcie nerwu pośrodkowego, co prowadzi do zespołu cieśni nadgarstka.
Strefa 3
Konieczność wychylania się ze stanowiska pracy i przybierania wymuszonych pozycji stanowi duże obciążenie dla układu szkieletowo-mięśniowego.
Strefa 4
Strefa czwarta obejmuje zagadnienia związane z organizacją otoczenia miejsca pracy, aspekty, które wpływają na naszą efektywność, samopoczucie oraz komfort w miejscu pracy.