Zagrożenia pracy przy komputerze. Na co zwrócić uwagę? | ErgoTest

Zagrożenia związane z pracą przy komputerze

Wyniki ostatnich badań Loudhouse 2016 wykonanych na zlecenie Fellowes pokazują, że pracownicy biurowi w Europie spędzają średnio 7 godzin dziennie przy komputerze w pozycji siedzącej. Rocznie to jest ponad 1400 godzin.

W Polsce tylko 2% stanowisk komputerowych spełnia wymogi ergonomii stanowiska pracy oraz prawa zapewniając komfortowe i zdrowe miejsce do pracy (wyniki badań Ergotest 2015). Ponad połowa stanowisk (51,6%) nie spełnia nawet podstawowych zaleceń ergonomii i nie jest zgodna z obowiązującym prawem.

zagrożenia dla zdrowia związane z pracą przy komputerze

Badanie Loudhouse 2016 na zlecenie Fellowes
najważniejsze wyniki – pracownicy w Polsce:

0.31%
Jedna osoba na trzy odczuwa codziennie problemy związane z nieprawidłowo zaprojektowanym stanowiskiem pracy z komputerem. Do najczęściej wymienianych należą: ból pleców (72%), ból głowy (47%), ból karku (51%) i napięcie w ramionach (37%).
0.55%
Ponad połowa (55%) twierdzi, że tego typu dolegliwości mają znaczący lub średni wpływ na ich produktywność i wydajność
0.33%
Jedna trzecia badanych musiała wziąć urlop z powodu podobnych problemów ze zdrowiem, przy czym przeciętnie pracownicy brali 15 dni wolnego. Pracownicy brali lekarstwa (43%), odwiedzali fizjoterapeutów (27%) lub musieli zrezygnować ze swoich hobby (13%)
0.60%
Dwie trzecie badanych nie poinformowało swojej firmy o takich dolegliwościach – jedynie kilku respondentów zgłosiło to do działu kadr (9%) lub pracownika działu BHP (6%)

ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA

Zawroty i bóle głowy

Spowodowane przeciążeniem oczu, nieergonomicznym stanowiskiem pracy, częstym korzystaniem z okularów i stresem.

Dolegliwości natury psychicznej

Dają o sobie znać na stanowisku pracy lub w jego bezpośrednim otoczeniu. Przypuszczalne przyczyny: zaburzenia widzenia, elektrostres.

Podrażnienie błony śluzowej oczu, nosa i krtani

Reakcja na duże stężenie ozonu w powietrzu wywołana m.in. przez drukarki laserowe, zanieczyszczone powietrze lub czynniki alergiczne.

Syndrom Sicca

Zauważalne zmniejszenie częstotliwości mrugania spowodowane przez długotrwały kontakt z monitorem.

Zaburzenia widzenia

Przemęczenie oczu wywołane częstymi zmianami ogniskowej oraz wpatrywaniem się na przemian w obiekty mocno oświetlone położone blisko i znajdujące się w oddali, ukryte w mroku.

Cumulative Trauma Disorders (Dolegliwości powstającego w wyniku mikrourazów)

CTD różni się od tradycyjnego zmęczenia mięśni tym, że nie objawia się w krótkim okresie.
Syndrom CTD powstaje w wyniku powtarzających się niesprzyjających warunków.

Zespół cieśni nadgarstka

Następstwo nieprawidłowego ułożenia rąk podczas korzystania z klawiatury (przeguby uniesione ku górze). W najwęższym miejscu przegubu dłoni, tzw. kanale nadgarstka, nerwy są zbyt mocno ściśnięte.

Cumulative Trauma Disorders (Dolegliwości powstającego w wyniku mikrourazów)

Cumulative Trauma Disorders to inaczej psychiczne i fizyczne urazy, występujące w stałym miejscu, a wywołane biomechanicznym działaniem na specyficzną cześć ciała (plecy, ręce, kark, nadgarstki).

Usztywnienie mięśni

Jest skutkiem przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas pracy przy komputerze oraz złym ustawieniem monitora.

Dolegliwości układu szkieletowo - mięśniowego

Mimo iż dolegliwości te wydają się błahe, prowadzą do poważnych stanów zwyrodnieniowych w rejonie szyjno-barkowym, palcach i nadgarstkach, okolicach ud i krzyża.

Repetitive Strain-Injury Syndrom (RSI)

Zespół urazów wywołanych jednostronnym, chronicznym przeciążaniem kończyn górnych na odcinku dłoń - bark.

Dolegliwości kręgosłupa i pleców

Spowodowane przyjmowaniem niewłaściwej pozycji podczas pracy, siedzeniem na krawędzi krzesła, brakiem podłokietników, wyprofilowanego wsparcia pleców lub nieprawidłowej wysokości siedziska.
Pracując przy komputerze zmuszeni jesteśmy pozostawać przez długi czas w określonej pozycji oraz wykonywać dokładne ruchy o dużej powtarzalności.

Zaburzenia krążenia

W kończynach dolnych - rezultat nieprawidłowej pozycji przy komputerze.

4 STREFY ERGONOMICZNE

Strefa 1

Wielogodzinne siedzenie na krześle bez odpowiedniego wsparcia dla nóg i pleców może doprowadzić do osłabienia krążenia, być przyczyną bólu pleców oraz zmęczenia.

Strefa 2

Pisanie na klawiaturze i używanie myszy przez średnio 8 godzin dziennie bez odpowiedniego wsparcia może powodować napięcie nerwu pośrodkowego, co prowadzi do zespołu cieśni nadgarstka.

Strefa 3

Konieczność wychylania się ze stanowiska pracy i przybierania wymuszonych pozycji stanowi duże obciążenie dla układu szkieletowo-mięśniowego.

Strefa 4

Strefa czwarta obejmuje zagadnienia związane z organizacją otoczenia miejsca pracy, aspekty, które wpływają na naszą efektywność, samopoczucie oraz komfort w miejscu pracy.

Sprawdź, czy Twoje miejsce pracy jest zgodne z prawem
i zapewnia zdrowe, komfortowe warunki

WYPEŁNIJ ANONIMOWĄ ANKIETĘ

przejdź do ankiety

Fellowes Polska S.A.

05-270 Marki, ul. Bandurskiego 94

Telefon: +22 205 21 00, e-mail: fellowespolska@fellowes.pl

Polityka prywatności

NEWSLETTER

Jeżeli chcesz otrzymać darmowy poradnik o tym jak uniknąć problemów zdrowotnych i stworzyć komfortowe stanowisko pracy przy komputerze oraz być informowany o nowych rozwiązaniach Fellowes, newsletter Fellowes.